در جست‌وجوی؛ کارافزار مدیریت مالی شخصی (PFM)

پیش از شروع: شرم داشتم که در عنوان این یادداشت، واژهٔ بیگانهٔ «اپلیکیشن» را به کار برم. از همین رو معادل این واژه را جوییدم. به همراه پیگیری سرنخ‌هایی که برای دیگر مطالب یافت می‌کردم، یکی دو ساعتی به درازا کشید. در آخر «کارافزار» را گزیدم. در یادداشتِ برابری برای واژهٔ «اپلیکیشن/اپ» می‌توانید آنچه یافتم را بخوانید.

کارافزار مدیریت مالی شخصی یا Personal Financial Management ـ (PFM) (1)برای مطالعهٔ بیشتر: ویکی‌پدیا و ویکی‌مبنا و راه‌پرداخت به کارافزاری گفته می‌شود که به کاربران در راستای مدیریت اموالشان، از راه ثبت و دسته‌بندی تراکنش‌ها، گرفتن گزارش‌های کلّی از تمام حساب‌ها، نمایی‌سازی داده‌ها و بودجه‌بندی و… کمک می‌کند.

در ابتدا چند کارافزاری که همان ابتدا دورشان را خط کشیده‌ام را ذکر می‌کنم: خانهٔ ما(2)این کارافزار نیز آخرین به‌روزرسانی‌اش در اواخر سال ۹۷ بوده، بنابراین توسعه‌ای نخواهد یافت و چندان هم مطمئن به نظر نمی‌رسد، مضافاً بر اینکه رابط کاربری‌اش را نمی‌پسندیدم. / هلو / پولامو چیکار کردم؟ / پرنس و…

Money Lover (هزینه‌ای)

مانی لاور - مدیریت مالی

توسعه‌دهندهٔ این کارافزار گرچه ایرانی نیست اما این کارافزار از ریال نیز پشتیبانی می‌کند و می‌توانید با آن کار کنید. مزیت دیگری که این کارافزار دارد داشتن نسخهٔ وب با قابلیت همگام‌سازی است. اما قابلیت‌های مهمی مثل بودجه‌بندی یا وقایع و یادآور‌ها را در نسخهٔ رایگان تقریباً نمی‌توانید استفاده کنید بنابراین می‌شود گفت صرفاً کارایی ثبت تراکنش و گزارش‌گیری ساده از مجموع تراکنش‌ها در طول زمان را دارد. مضافاً بر اینکه در نسخهٔ رایگان بیش از یک منبع پول نیز نمی‌تونید تعریف کنید. در نتیجه این مورد خط می‌خورد. در هر حال نام این کارافزار به شدّت منزجرکننده است.

آنالیزا (رایگان)

مانی لاور - مدیریت مالی

آنالیزا تقریباً تمام امکاناتی که در اختیار شما قرار می‌دهد ثبت و دسته‌بندی تراکنش و مدیریت حساب‌های بانکی است، این کارافزار قابلیت‌های بودجه‌بندی، وام و… را ندارد بنابراین این نرم‌افزار هم از دور خارج می‌شود.

موج (رایگان)

مانی لاور - مدیریت مالی

این کارافزار توسعهٔ بسیار به‌روز و خوبی دارد و امکانات بسیار زیادی در آن گنجانده شده اما بیش از حد شلوغ است، این مورد هم خط می‌خورد. برای افرادی که حسابداری شخصی و حسابداری کسب و کارشان را می‌خواهند یکجا داشته باشند این مورد بیشتر از دیگر موارد قابل بررسی است.

نیوُ (رایگان/هزینه‌ای)

مانی لاور - مدیریت مالی

بسیار رابط کاربری خوبی دارد، باگ دارد اما توسعه‌دهندگان سریع به‌روزرسانی می‌کنند و باگ‌ها را برطرف می‌کنند. نقطهٔ منفی این کارافزار اشتراک ماهیانه/سالیانهٔ آن است که برای فعال‌سازی قابلیت‌های کارای آن، باید این اشتراک هر بار تمدید شود.

قیاس (رایگان) / حافظ (رایگان/هزینه‌ای) / و…

مانی لاور - مدیریت مالی
قیاس
مانی لاور - مدیریت مالی
حافظ

این کارافزارها قابل بررسی هستند. اما در این کارافزارها و کارافزارهای پیشین و تقریباً همهٔ کارافزارهایی که برای مدیریت مالی شخصی تولید شده‌اند دو مشکل وجود دارد:

مشکل نخست این است که کارافزار به صورت خودکار پیامک‌های بانکی را به حساب مربوط به آن‌ها متصل نمی‌کند، بنابراین اگر کاربر حساب‌های متعدد داشته باشد، در ثبت تراکنش‌ها برای انتخاب حساب باید کلّی فکر کند که از کدام حساب تراکنش را انجام داده و بعضاً گیج می‌شود و اگر هم اشتباه حساب را انتخاب کند کلّ حساب‌ها به هم می‌ریزد. دو کارافزار بعد از این عیب بریءاند.

دومین مشکل دیگر این کارافزارها این است که اگر شخص تراکنشی را فراموش کند ثبت کند، موجودی حساب‌ها نامطابق با حساب بانکی خواهند بود یعنی کارافزار آخرین موجودیِ حساب را طبق پیامک‌های بانکی وارسی نمی‌کند و باقی‌ماندهٔ حساب را به صورت خودکار به روز نمی‌کند. بدین ترتیب همیشه این احتمال و نگرانی ممکن است برای شخص به وجود بیاید که موجودی‌ای که در کارافزار ثبت شده با موجود واقعی در حساب بانکی متفاوت باشد.

فانوس (رایگان)

مانی لاور - مدیریت مالی

کارافزار فانوس هر دو مشکلی که ذکر کردیم را رفع کرده، یعنی هم تراکنش‌ها را خودکار به حساب‌ها متصل می‌کند و هم موجودی حساب‌ها را وارسی و آن‌ها را به‌روز می کند. اما مشکلات مهمی دارد از جمله رابط کاربریِ ناروان و پرتأخیر (به نظر می‌رسد یک وب اپلیکیشن است که با HTML و CSS و… طراحی شده) و قابلیت‌های اندک و گزارش‌های دیداری ضعیف! این کارافزار برای شخصی که یک مدیریت مالی ساده صرفاً به کمک ثبت تراکنش‌ها دسته‌بندی آن‌ها دارد مناسب است.

ویژگی منحصر به فردی که نباید دربارهٔ این کارافزار جا بیندازیم این است که علاوه بر حساب‌های ریالی، شما می‌توانید دارایی‌های سهامی و طلاهای خود را نیز در آن وارد کنید و به قیمت روز آن را در فهرست دارایی‌های خود مشاهده کنید.

بانک (رایگان)

مانی لاور - مدیریت مالی

بهترین کارافزاری که مناسب شخصی با نیازهایی مانند این بنده است، حسابداری شخصی بانک است. گویا این کارافزار پیش از این هزینه‌ای بود اما توسعه‌دهندهٔ محترم در آخرین به‌روزرسانی آن را رایگان کرده است.

این کارافزار، از دو مشکلی که مطرح شد، مشکل اول را مرتفع کرده و هر تراکنش را خودکار به حسابی که تعریف کرده‌اید متصل می‌کند اما در مورد وارسی و به‌روزرسانی خودکار موجودی حساب‌ها برایش عملکردی تعریف نشده است.

این کارافزار برخلاف «فانوس»، رابط کاربری بسیار روان داشته و قابلیت‌های کافی و مناسبی دارد.

گویا امنیت این کارافزار نسبت به فانوس بسیار بالاتر است، چنانچه فانوس تمام و کمال داده‌ها را در سرور خود ذخیره می‌کند اما «بانک» هیچ دادهٔ برخطی ندارد و همهٔ داده‌ها در گوشی همراه ذخیره می‌شوند.

یک قابلیت خوب این کارافزار این است که علاوهٔ بر موجودی کلّ در حساب‌ها، «موجودی خالص» شما را طبق تمامی وام‌ها، بدهی‌ها، طلب‌ها و… به نمایش می‌گذارد.

بسیاری از تراکنش‌های ورودی و خروجی ما، تنها قسمتی از مبلغ آن‌ها ورودی و خروجی واقعی است(سود یا ضرر). قابلیت دیگری که کارافزار بانک دارد برای رفع همین مشکل است؛ قسمتی تعریف شده به نام «سود و زیان» که شما می‌توانید در هر تراکنش سود و ضرری که در نهایت از آن تراکنش نصیب شما شده را ثبت کنید و گزارش‌گیری‌های نموداری خالصی از دخل و خرج واقعی‌تان داشته باشید، نه اینکه در نمودارها، تمام ورودی و خروجی‌هایتان که بسیاری‌شان سود یا ضرر واقعی نیست و صرفاً نوعی جابه‌جایی پول است را تماشاگر باشید.

—————————دارایی‌های سهامی و طلااتصال خودکار تراکنش به حساببه‌روز‌رسانی خودکار موجودی حساب‌هارابط کاربری روان و خلوتگزارش‌دهی دیداری قویقابلیت‌های کافی
برای ثبت وام و بدهی و…
ثبت سود/زیان
مانی‌لاور
آنالیزا
موج
نیوُ
قیاس
حافظ
فانوس
بانک

پانویس‌ها

1) برای مطالعهٔ بیشتر: ویکی‌پدیا و ویکی‌مبنا و راه‌پرداخت
2) این کارافزار نیز آخرین به‌روزرسانی‌اش در اواخر سال ۹۷ بوده، بنابراین توسعه‌ای نخواهد یافت و چندان هم مطمئن به نظر نمی‌رسد، مضافاً بر اینکه رابط کاربری‌اش را نمی‌پسندیدم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *